Uncategorized
Testosteron – wszystko, co warto wiedzieć o hormonie męskości

Testosteron – wszystko, co warto wiedzieć o hormonie męskości

Testosteron to męski hormon płciowy, który ma ogromne znaczenie dla zachowania pełnej sprawności seksualnej. W niniejszym artykule zebraliśmy pełen komplet przydatnych informacji na temat tego hormonu. Zapraszamy do lektury. 

 

Testosteron – co warto o nim wiedzieć? 

Testosteron to hormon, którego obecność w organizmie jest niezwykle ważna dla mężczyzn chcących zachować stuprocentową sprawność seksualną. Specjaliści zaliczają go do grona hormonów androgenicznych, czyli decydujących o męskich cechach organizmu. Za produkcję testosteronu u mężczyzn odpowiadają jądra. Do powstania hormonu dochodzi za sprawą hormonu luteinizującego, który produkują komórki śródmiąższowe Leydiga. W organizmie kobiecym testosteron także jest obecny, jednak w bardzo niewielkich ilościach. Tam za jego produkcję odpowiada łożysko oraz jajniki.

 

Jaką rolę pełni testosteron w organizmie mężczyzny?

Testosteron pełni niezwykle ważną rolę, zwłaszcza w organizmie mężczyzny. Decyduje on o kształtowaniu cech płciowych już w trakcie życia płciowego. Jeżeli u dziecka w czasie ciąży poziom testosteronu jest zbyt niski, może to doprowadzić do wystąpienia groźnych wad rozwojowych, takich jak obojnactwo rzekome męskie lub spodziectwo. Wydzielanie się testosteronu powoduje, że przewody Wolffa przekształcają się w nasieniowody, kanaliki plemnikotwórcze i najądrza.

Testosteron jest także bardzo ważnym czynnikiem w procesie produkcji plemników, czyli spermatogenezy. Jest on również niezbędny podczas kształtowania się wtórnych cech płciowych, takich jak budowa ciała, zarost czy ton głosu. Testosteron ma spory wpływ na poziom libido u mężczyzn. Przykładowo: gdy stężenie testosteronu jest zbyt niskie, popęd seksualny u mężczyzny może ulec znacznemu zmniejszeniu. Z kolei nadmiar tego hormonu płciowego może spowodować w dłuższej perspektywie czasowej zachorowanie przez mężczyznę na raka prostaty. Na stężenie testosteronu w organizmie mężczyzny ogromny wpływ mają geny. Stężenie testosteronu spada sukcesywnie z wiekiem. Największe spadki stężenia testosteronu obserwuje się po przekroczeniu 40-tego roku życia.

 

Jak wygląda badanie testosteronu? 

Badanie testosteronu można przeprowadzić poprzez standardowe badanie krwi. Weryfikacja poziomu testosteronu jest niezwykle istotna, gdy para od dłuższego czasu podejmuje starania mające na celu zajście w ciążę. Objawy, które powinny przyczynić się do szybkiego wykonania badania testosteronu, to długie zaburzenia erekcji, niskie libido, spadek masy ciała oraz zanik owłosienia na twarzy.

Z kolei badanie poziomu testosteronu u kobiet jest zalecane, gdy wystąpi u kobiety powiększenie łechtaczki, pojawi się owłosienie typu męskiego bądź gdy dojdzie do łysienia typu męskiego. 

 

O czym świadczy niedobór testosteronu?

Zbyt niski poziom testosteronu u kobiety może być spowodowany niewydolnością jajników lub nadnerczy. Z kolei wśród mężczyzn obniżone stężenie testosteronu objawia się spadkiem libido, zaburzeniami erekcji, mniejszą objętością jąder, nerwowością, bezsennością a także wystąpieniem kobiecych kształtów na ciele. Niedobór testosteronu wśród mężczyzn świadczy także zazwyczaj o niewydolności jąder. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do specjalisty: urologa lub androloga.

 

O czym świadczy zbyt wysokie stężenie testosteronu?

Zbyt wysokie stężenie testosteronu u kobiet może świadczyć o rozwoju choroby: zespołu policystycznych jajników. Takie schorzenie powoduje, że całkowitemu rozregulowaniu ulega cykl miesiączkowy. Jednocześnie u kobiety występuje nadmierne owłosienie. Większość pacjentek dotkniętych tą chorobą ma także problemy z zajściem w ciążę.

Nadmiar stężenia testosteronu u mężczyzn jest notowany w sposób naturalny bardzo rzadko. Taka dolegliwość dotyczy wyłącznie sportowców i kulturystów, którzy przyjmują syntetyczny testosteron w tabletkach. Długie przyjmowanie testosteronu może doprowadzić do raka jąder, spadku odporności, wzmożonej agresji a także do priapizmu, czyli bolesnych, długotrwałych erekcji. Testosteron należy przyjmować tylko wtedy, gdy jego stężenie jest zbyt niskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *